Makale Nasıl Yazılır?

Aydın

Konu Sayısı: 1
Mesaj Sayısı: 2
Makale Nasıl Yazılır?
6 yıl önce
 Çoğumuz makale hakkında azami de olsa bilgi sahibiyiz. Yine de makalenin nasıl yazıldığını, yazılması için neler gerektiğini. püf noktalarının neler olduğuna değinmek sitemiz üyeleri için zarar değil fayda sağlayacağı kanaatindeyim.

 Makale çeşitli konularda, bilgilendirme, eylemsel ya da yazar odaklı kurmaca bir metin olarak yazılır. Bunlardan önce elbette bir konu seçilmelidir. Dikkat edilmesi gereken seçilen konunun bugün veya yarın odaklı olmasıdır. Nedeni ise geçmişte yaşananlara karşı ilgi duyulmayabilir ya da ilgi kaybetmesi kısa bir zaman alabilir. Daha sonra konu hakkında araştırma yapılmalı ve yapılan araştırmanın seçilen konuyu gerçekten desteklemesi gereklidir. Daha sonra en önemli kısım olan makale yazımına geçilir.  

Makale yazımı 3 bölümden oluşur;

Giriş Bölümü

 Bu bölümde, makalenin yazılış amacı yazılır. Makalede en kısa bölüm giriş bölümüdür. 1-2 paragraf paragrafı geçmez. Okuyucunun ilk göz attığı bölüm bu bölüm olduğu için kısa ve öz tutulmalıdır. Fazla ayrıntıya girilmemeli, anlatılacak konu olduğu gibi ortaya konulmalıdır. 

Gelişme Bölümü 
 Bu bölüm giriş bölümünü pekiştirecek olan bölümdür. Konuyla ilgili görüş, bilgi, belge ortaya konularak konu genişletilir. Konuyu desteklemek amaçlı örnekler verilir ve karşılaştırmalar yapılır. Konu farklı yönlerden, konuyu dağıtacak şekilde olmadan ele alınır.

İmla olarak dikkat edilmelidir. Çünkü gelişme bölümü uzun olacağı için okuyucunun anlayamayacağı kelimeler kullanılmamalıdır, cümleler anlaşılır olmalıdır. Unutulmamalı ki bir makalenin hitap ettiği kitle çok büyüktür. Hele ki internet ortamında...

Ayrıca günlük yaşamdan örnekler, kısa fıkra veya hayatınızdan bir anı, öznel veya nesnel bilgilere de yer verilerek okuyucunun dikkati çekilmelidir.

Sonuç Bölümü
 Bu bölümde giriş ve gelişme sonucun özetlendiği bölüm de denilebilir. Ortaya atılan fikirler, bilgiler, belgeler, örnekler ve karşılaştırmalardan yola çıkılarak varılan yargının hükmü ortaya konulur. Yazar ortaya koyduğu fikrini ve verdiği bilgileri sonuca ulaştırarak birkaç cümlede anlatır.

Son olarak ise onca araştırma yapılıp yazılan makaleye uygun bir başlık bulmaktır. Bulunan başlık kısa, ilgi çekici, çarpıcı bir başlık olmalıdır.

Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.
 


 


 


Bu mesaj Aydın tarafından 2015-05-23 21:48:27 tarihinde değiştirildi.
Beybal

Konu Sayısı: 0
Mesaj Sayısı: 2
3 yıl önce
Haklı ve yardımcı olan satırlar, teşekkürler.
makalecanavari

Konu Sayısı: 0
Mesaj Sayısı: 1
3 yıl önce
Güzel bir bilgilendirme teşekkürler. Yazarlık başvurum değerlendirmede sizce ne kadar zaman sonra sonuçlanız fikriniz var mı?
Beybal

Konu Sayısı: 0
Mesaj Sayısı: 2
3 yıl önce
Ben dün akşam başvuru yaptım @makalecanavari ve hala bekliyorum. Bir hafta gibi bir süre içerisinde yanıt verecekleri söyleniyor ama bu süre daha da kısa olabilir.

Yanıt Yaz